כנס משתמשי CODESYS בישראל:

האנדרואיד של אוטומציה תעשייתית

חברת S-Smart Software Solution 3 מקיימת לראשונה בישראל את כנס משתמשי CODESYS – הדור החדש של פלטפורמת תוכנה המתאימה לסביבת טכנולוגיית האוטומציה של מחר.

נכון לשנת 2014 יותר משלושה מיליון רישיונות של CODESYS   נמכרו, ל- 350 חברות תעשייתיות, מרביתן בתחום רכיבי אוטומציה לתכנות ובקרה ולקוחות OEM ברחבי העולם, בנוסף ל-750,000 רישיונות – מנויים שנמכרו בשנה שעברה.

תוכנת CODESYS  שפותחה ע”י 3S מגרמניה מאפשרת לפתח יישומי אוטומציה תעשייתית בתוכנה ע”פ תקן IEC 61131-3 שהוא הסטנדרט המוביל בתעשיית הבקרה והאוטומציה.

תקן זה  שפותח על ידי ( International Electrotechnical  Commission ) IEC,  ארגון תקינה עולמי שמקובל  בתחום התקינה של בקרת תהליכים, מגדיר לראשונה שפות תכנות לאוטומציה תעשייתית שאינן תלויות ביצרן מסוים של חומרה. ההשוואה לכן עם פלטפורמות הטלפון החכם iOS והאנדרואיד מובנת מאליה: ישנו עולם ומלואו של תוכנות סגורות של יצרניות גדולות קיימות, אולם  באותה מידה קיימת הפלטפורמה הפתוחה והזמינה לגמרי של קודסיס, אשר מובילה את הלקוחות שלה לעצמאות מרבית.

המוטיבציה להגדרת תקן זה נבעה מכמה סיבות: המורכבות הגדלה והולכת של הדרישות מתוכנות האוטומציה ובקרה,  עלות הפיתוח הגבוהה והיכולת לעשות שימוש חוזר (software re-use) גם כאשר מחליפים את החומרה. טרם השימוש בתקן זה, תוכנת הבקרה נכתבה ופותחה בכלים ייעודיים של יצרני  הבקרים (PLC) , התקני תצוגה(HMI)  ובקרי הינע  (Motion Controller)  שפעמים רבות היו שונות זו מזו. מציאות זו יצרה מצב שבו כל שינוי בחומרה מיצרן-א ליצרן-ב , למשל של בקר PLC, חייב גם לימוד שפות תכנות חדשות – רובן ייעודיות, וסביבות פיתוח חדשות. תקן IEC-61131-3  מאפשר להעביר יישומי אוטומציה שפותחו עבור פלטפורמות מסוימות לפלטפורמות חדשות ומאפשר למשתמשים ולאינטגרטורים רמת שימוש חוזר בתוכנה שלא הייתה קיימת קודם.

בנוסף, התקן משפר את מהירות הפיתוח והיעילות ע”י היכולת לשלב בפרויקטים חדשים מודולים של תוכנה שפותחו עבור פרויקטים אחרים או ע”י מפתחים מצד שלישי. תקן 61131-3  תומך ב- 5  שפות תכנות – חלקן גרפיות וחלקן מבוססות טקסט : Ladder Diagram (LD) ו-  Function Block Diagram (FBD) שהן גרפיות ו- Structure Text (ST) , Instruction List  (IL) שהן טקסטואליות. השפה החמישית –  Sequential Function Chart (SFC)   ,תומכת בביצוע תהליכים בצורה טורית או מקבילית. CODESYS  נחשבת לאחת מהכלים החזקים בתחום תכנות בקרים עם תאימות מלאה לתקן 61131-3 ותמיכה בכל 5 שפות התכנות שהתקן מגדיר בשילוב שפות C ו- פסקל. התאימות לתקן מאפשרת לפתח תוכנות בקרה עם פיתוח סביבה אחידה של   Codesy  למגוון רחב של בקרים כמו Festo ו-Electric   Schneider

תוכנת CODESYS הפכה לפופולארית בין יצרני מכונות ומתחרה כתף אל כתף בשוק הגרמני עם תוכנת Step-7 של Siemens , אולם בעוד זו האחרונה תומכת רק בציוד בקרה של Siemens הרי ש- CODESYS  תומכת בציוד אוטומציה של מגוון רחב של יצרנים אחרים.

ראלף הולץ, מנהל ההדרכה הגלובאלי של החברה שהגיע לישראל לצורך הכנס, אומר: ” חברת 3S רואה בחדשנות ערך עליון ורק לאחרונה השקנו  מוצרים חדשים שטרם נראו בתחום זה של תוכנות אוטומציה: הראשון הוא ה- CODESYS Application Composer  שמאפשר עבודת פיתוח מבוזרת בין כמה קבוצות פיתוח שמפתחות מודולים נפרדים בתוכנה ולאחר מכן שילובם לכדי תוכנת בקרה אחת לכל המכונה , כולל פיתוח תוכנת ה- HMI  וקנפוג התוכנה.

מוצר נוסף שהשקנו הוא ה- CODESYS Professional Developer Edition  שמכיל כלים נוספים כמו UML Editor, CODESYS Profiler ו- CODESYS Testmanager.

בנוסף השקנו לאחרונה את ה- CODESYS store  שהיא חנות אפליקציות לתוכנה – אם אפליקציות מחברת 3S או מקהילת המפתחים שמונה להערכתנו כמה עשרות אלפים. שיתוף פעולה כזה בין המפתחים , בדומה לקוד פתוח, מעצים את השימוש בתוכנה ומקצר את זמני הפיתוח.” כדוגמא ליישום בחנות CODESYS היא אפליקציה בשם : UML – Integration “היא לא קיימת בשוק סביבת פקדי התוכניות המאוחסנות.” על כן, זה אך הוגן, שרק מי שעושה בה שימוש, ישלם עליה.

“פונקציות, בהם כולם משתמשים, ימשיכו להיות כלולים במסגרת הכלי הבסיסי החינמי”, מדגיש ראלף “. כיום ישנם כ- 3500 מבקרים רשומים בחנות, עם מגמת עלייה רציפה. “בסוף השנה אנחנו מצפים להגיע ל- 5000”, הוא מוסיף. “והמבקרים משתמשים בחריצות באפשרויות ההורדה.

נקודה חשובה היא התפיסה של התוכנה על ידי משתמשי הקצה. “ישנם גרסאות שונות המותאמות ללקוח אצל יצרני הציוד המקוריים”, אומר ראלף, ” יחד עם זאת, ידוע כי ברוב הגרסאות הללו של יצרן מקורי, משולב הקודסיס. “הקודסיס גלוי בפני משתמשי הקצה והוא נתפס כיתרון, כאשר כלי פתוח ונפוץ נמצא בשימוש נרחב כל כך.”

מר בוריס שוסטר – המנהל האזורי של חברת CODESYS  מסביר איך הכל התחיל ” “הרעיון המרכזי היה, להציע סביבה נוחה, איתה היה אפשר לפתור כמה שיותר בעיות” הוא מוסיף. “המטרה הראשונית היתה, ליצור סביבה לתחום האוטומציה אשר תאפשר ניווט בין תפקידים חשובים ותיקח על עצמה תקשורת והדמיה ויזואלית. ההדמיה היא נושא מאוד מהותי אצל מרבית ממשתמשי הקצה שלנו”, מדגיש בוריס. היא מתאימה לכל מכשירי השירות ופועלת בכל הפלטפורמות בהם מוטמעת הקודסיס כמערכת ייעודית. “בכל מקום בו קיימת תצוגה זמינה, ניתן להפעיל את מערכת ההדמיה שלנו”